Архитектурна изложба
Тя е трето поредно събитие от декадата "35 години и последните 10", посветени на юбилея на студио „Рениарт.” За него откликнаха 24 бивши ученици на Рени Петрова от ОШИ и "Рениарт". Някои са още студенти, а други - млади архитекти, които работят в различни точки на света: Париж, Дубай, Токио, Милано, Бордо и София.
Изложбата представя архитектурни, интериорни и градоустройствени проекти, някои са идейни, но има и реализирани, като началното училище в Париж на арх. Искра Пенчева и обществен басейн и СПА в Issy-Les-Moulineaux, Франция, на които Искра е водещ архитект.
Могат да се видят два конкурсни проекти за библиотека във Варна на арх. Огнян Кръстев и арх. Тихомир Витков.
Конкурсен е и проекта за Централна ж.п.гара в Пловдив на доктор арх.Вероника Лазарова, която си отиде твърде рано от този свят, но остави трайни следи в него.
От международен конкурс е и проекта на небостъргач на арх. Мариян Денев, който е проектирал „Слънчевата градина”, „Black label” и парка”Св. Дух” в нашия град.
Арх. Диана Петкова, специалист в областта на градоустройството ни показва серия от градоустройствени планове, един от които е Общ устройствен план на общ. Якимово, както и реализирани планински къщи в Говедарци.
Архитектите Бойчо Бойчев, председател на клуба на младия архитект към САБ и Николай Филипов – се представят с реализирани интериорни и архитектурни разработки.
Портфолиото на Момчил Владимиров включва значителен административен опит, като гл. архитект на община Своге и областна администрация на Софийска област, където председателства Областния експертен съвет.
Интересна е работата на арх. Свилен Йорданов в Дубай. Портфолиото му включва архитектурни и интериорни проекти в България, Дания, Швеция, Германия, Катар, ОАЕ, Оман, Ливан, Сирия, Иран, Непал, Шри Ланка, Кения, Нигерия, Япония.
Дългосрочна лична инвестиция е проекта за реконструкция на изоставения хирургичен блок в Монтана в Медицински колеж на арх. Павел Цочев.
Доктор арх. Стефан Аспарухов е главен асистент в Архитектурния факултет на УАСГ и главен архитект на община Елин Пелин. Участвал е в над 50 инвестиционни проекта.
Да се дистанцираме от собствените си предразсъдъци ни приканва младия архитект Светлин Валериев, който е специализант в Токийския университет в Япония. Различна за нашия манталитет концепция за една много пренебрегвана у нас обществена сграда – тоалетната, като място за облекчаване на Духа и тялото, в духа на източната култура представя той. Таблото му се доближава до комикса и може дълго да се разглежда.
Дипломните си проекти представят арх. Александър Радоев и Мартин Емилов.
Редом с таблата на архитектите стоят и студентските проекти на по-младите им колеги – студенти: Николет, която учи по програма Еразъм в Милано, Полина, която е студентка в УАСГ, но по програма Еразъм е в Бордо, Франция , Иво, Натали, Милена, Веселин, Лазарина, Глория, Василена
Много са ни архитектите. Амбициозни са. С тях Монтана би могла да има една още по-добра архитектурна визия в бъдеще.
Нов коментар